Tiesňové linky |
Tiesňové linky Aj keď si tradičné čísla ako 158 na políciu, či 155 na záchranku pamätá snáď každý, sú aj iné tiesňové linky, ktoré môže používateľ mobilu potrebovať. Je preto dobré, mať ich v pamäti telefónu a ak sa nerozpamätá, vyhľadá si ho. Pri kritických situáciách totiž platí, že treba konať rýchlo, a nie búchať sa po čele, keď už môže byť neskoro. Okrem tradičných tiesňových liniek môžu byť zaujímavé aj tieto:
Na spoločnú tiesňovú linku 112 sa dovoláte aj v zahraničí, samozrejme, pôjde o tiesňovú linku danej krajiny a teda je dobré vedieť úradným jazykom krajiny, do ktorej cestujete. V mnohých prípadoch by mala stačiť angličtina. Kto chodí na hory, určite by nemal zabudnúť na linku Horskej záchrannej služby, pričom najlepšie je, mať v mobile číslo služby v danej oblasti. Prehľad týchto čísel nájdete na stránke www.hzs.sk prípadne sa dá toto číslo nájsť aj na wape, wap.hzs.sk Rodičia by určite mali mať v mobile číslo na toxikologické centrum, kde môže zavolať po zavolaní sanitky. Tie predsa len neprídu okamžite, a odborná rýchla rada toxikológov môže dieťaťu zachrániť život. Podobne aj Linka záchrany, kde poradia aj dospelým a nie len pri otravách. Lekár a lekárnik
Nikdy nie je na škodu vedieť aj telefónne číslo svojho ošetrujúceho
prípadne aj odborného lekára (napríklad internistu) a mať ho v
telefónnom zozname. Najlepšie je mať ho v mobile pod názvom "Lekár -
meno". Ak totiž niekto napríklad náhle skolabuje na zastávke autobusu
alebo priamo v autobuse, okolostojaci síce (v tom lepšom prípade)
zavolajú záchranku, no pohotovostným lekárom môžu veľmi pomôcť
informácie od ošetrujúceho lekára. Napríklad informácie o alergiách, o
tom, na čo sa ten človek lieči a podobne. Podobne je to aj s lekárnikom,
hoci s nimi zväčša pacienti nemajú bližšie vzťahy.
Rodina, kolegovia v práci Z rovnakého dôvodu, ako v prípade lekára, je dobré mať v zozname telefónne čísla na rodinných príslušníkov. Najlepšie pod ich rodinným statusom - brat, sestra, mama, otec a podobne. DOPLNIT : Je medzinarodne zauzivane ulozit si taketo cislo pod skratku ICE (In Case of Emergency). Je to dobré aj v prípade, ak sa človeku mobil stratí a nájde ho poctivý nálezca (áno, aj takí sa občas nájdu.). Prvé čo bude hľadať sú práve čísla na brata, sestru a podobne. Telefónne čísla na kolegov sa hodia, ak ich práve potrebujete a nie ste v kancelárii. Blokovanie kreditných a debetných kariet Vreckári a zlodejíčkovia v MHD môžu neraz strpčiť človeku život. V prípade, že mu vezmú peňaženku s platobnými kartami, je dobré hneď po zavolaní polície 158 volať aj do banky, aby zablokovali všetky karty v peňaženke. Zrejme ich už okradnutý neuvidí, no zlodej by mu mohol narobiť riadnu paseku na účte. Do prehľadu sme zaradili väčšinu bánk, blokovacie linky sú zväčša uvedené na internetových stránkach bánk.
Odťahová a asistenčná služba Kto často cestuje autom, nemalo by mu v zozname chýbať číslo na odťahovú či asistenčnú službu. Hoci aj na diaľnici často vídať odvážlivcov, ktorí si vymieňajú defekt na ľavej strane auta stojac na krajnici, je lepšie zavolať v takýchto prípadoch odťahovku. My sme do prehľadu vybrali niekoľko z nich.
Dopravný servis rádií Ak už ste sa zasekli v zápche, dajte to vedieť aj ostatným vodičom, aby sa danému úseku vyhli. Prípadne keď ste na nejakom úseku narazili na hustú hmlu a podobne. Dopravné servisy obľubujú aj informácie o policajných hliadkach a radaroch či nehodách. Tak či tak, je rýchlejšie vyhľadať si číslo dopravného servisu v zozname, ako sa na neho 20 kilometrov rozpamätávať.
Zámočník Vymkli ste sa a nebodaj ostal váš kľúč zasunutý v zámke a pootočený? To vám pomôže len zámočník, tak namiesto volania známym, aby vám niektorého našli, uložte si jeho číslo do mobilu teraz. Je lepšie mať v zozname uloženého zámočníka z vašej oblasti.
Poisťovňa Pre občasných cestovateľov, ktorí si na poistenie spomenú na poslednú chvíľu, je dobré, ak vedia, že sa môžu poistiť aj cez SMS správu. Takéto poistenie zatiaľ poskytuje len Union poisťovňa na čísle 6655. Ak aj teraz necestujete, nikdy neviete, kedy sa vám toto číslo môže zísť. Do prehľadu sme zaradili aj infolinky zdravotných poisťovní a troch najväčších životných a neživotných. V pamäti vám plne postačí číslo na tie vaše.
Letecké spoločnosti Kto cestuje lietadlom, môže sa mu hodiť infolinka na aerolínie. Do prehľadu sme zahrnuli tie, ktoré lietajú zo Slovenska.
Informačné služby operátorov Na záver ešte dodávame telefónne čísla na infolinky mobilných operátorov a na ich informačné služby. Tie využijete v prípadoch, ktoré sme do tohto článku nezaradili.
Prameň: |